DuyurularGenç Mültecileri Destekleme ProgramıHaberler

Dijital Hikayeleştirme Eğitimi | تدريب رواية القصص الألكترونية

By 29 Nisan 2021Mart 21st, 2022No Comments

Genç Mültecileri Destekleme Programı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi ortaklığında, Japonya Hükümetinin finansal desteği  ile dijital ortamda gerçekleştirilecek olan Dijital Hikayeleştirme Eğitimi için katılımcılarını arıyor!

Genç Mültecileri Destekleme Programı, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi ortaklığında gerçekleştirilen bir hizmet sunum ve güçlendirme programıdır. Program; Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir Gençlik Merkezlerindeki 18-30 yaş arasındaki Türkiyeli, göçmen ve mülteci gençlerin cinsel sağlık üreme sağlığı ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet hizmetlerine erişimlerinin artırılmasını, ve bu konularda farkındalıklarının artırarak gençlerin güçlenmesini hedefler.  

Dijital Hikayeleştirme Eğitimi; Türkiyeli, mülteci ve göçmen gençlerin bir araya gelerek cinsel sağlık üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet, çocuk yaşta erken ve zorla evlilikler, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, HIV ve AIDS, hikayeleştirme ve senaryo yazımı konularında gerçekleşecek atölyelerin ardından, gençlere yönelik farkındalık artırıcı, yaratıcı hikayeler ortaya çıkarmasını hedefliyor. Eğitim katılımcıları tarafından cinsel sağlık üreme sağlığı konularında üretilen hikayeler animasyonlaştırılarak SGYD ve GMDP’nin sosyal medya hesapları ve websitelerinde ve UNFPA Türkiye Ofisi’nin sosyal medya hesaplarında paylaşılacak. Eğitim sonundan ortaya çıkacak animasyonların yanı sıra, Türkiyeli, mülteci ve göçmen gençlerin ortak üretim yapmasına olanak sağlayarak sosyal uyumun güçlenmesine de katkı sunmayı hedefliyor.

Eğitim atölyeleri, 22 Mayıs- 6 Haziran 2021 tarihleri arasındaki 3 hafta sonunda Zoom üzerinden yapılacak. 

Eğer sen de;

  • 18-30 yaş arasındaysan
  • Yukarıda belirtilen tarihlerde uygunsan ve tam katılım sağlayabileceksen (Bilgisayar ve internet erişimi olmayan katılımcılar için Gençlik Merkezlerinin açık olması halinde bilgisayar ve internet erişimi merkezlerden sağlanabilecektir)
  • Cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve hakları konularıyla ilgiliysen
  • Türkiye’de yaşayan göçmen/mülteci gençlerin sosyal uyumuna katkı sunmak istiyorsan
  • Senaryo yazımı ve/veya hikayeleştirme alanlarına ilgi duyuyor ya da kendini bu alanlarda geliştirmek istiyorsan

en geç 8 Mayıs Cumartesi günü 23.59’a kadar linkteki formu eksiksiz doldurarak eğitime başvurabilirsin. Soruların için [email protected] adresine yazabilirsin. 

يقوم برنامج دعم اللاجئين الشباب بالتعاون مع صندوق الأمم المتحدة للسكان في تركيا بدعم مادي من الحكومة اليابانية بالبحث عن مشاركين في التدريب على رواية القصص الالكترونية على المواقع الالكترونية .

بإدارة منظمة نهج الشباب الصحي يقوم برنامج دعم اللاجئين الشباب بالمشاركة مع صندوق الأمم المتحدة للسكان في تركيا بدعم وتقوية الشباب . هدف البرنامج : تقوية ودعم و توعية ووصول الشباب الأتراك واللأجئين والمهاجرين  بمجال الصحة الجنسية والانجابية والعنف القائم على النوع الأجتماعي للأعمار التي تتراوح بين 15-30 سنة في المراكز الشبابية المتواجدة في هاتاي, إزمير, ديار بكر, أنقرة .

تدريب رواية القصص الألكترونية : تنظيم ورش عمل لكتابة روايات وقصص مع الشباب الأتراك واللاجئين والمهاجرين حول مواضيع الصحة الجنسية والأنجابية ,الجنس الأجتماعي, الزواج المبكر والقسري , الحمل الغير مرغوب به , الألتهابات المنقولة جنسياً , فيروس نقص المناعة البشري والإيدز. لرفع مستوى الوعي عند الشباب وكشف القصص الأبداعية عندهم , كما أنه سيتم مشاركة القصص التي تم إنتاجها حول مواضيع الصحة الجنسية والأنجابية بشكل رسوم متحركة على وسائل التواصل الاجتماعي ومواقع الويب الخاصة ب . سيكون الهدف النهائي للتدريب تعزيز التماسك الأجتماعي من خلال تمكين الشباب الأتراك واللاجئين والمهاجرين في الأنتاج بشكل مشترك.

سيكون التدريب نهاية كل اسبوع من تاريخ ٢٢ أيار إلى ٦ حزيران ٢٠٢١ على برنامج الزووم

إذا كنت أنت أيضا:

عمرك بين 18- 30 سنة

إذا كنت قادراً على المشاركة الكاملة في التواريخ المذكورة في الاعلى  (ومن لايتوفر لديه الأنترنت والحاسوب يمكنه الذهاب إلى المراكز الشبابية وإستخدام الحاسوب والأنترنت في المراكز في حال كانت المراكز ليست مغلقة )

إذا كنت مهتم بمواضيع الصحة الجنسية والإنجابية .

إذا كنت ترغب بالمشاركة في التماسك الأجتماعي للشباب اللاجئين والمهجرين الذين يعيشون في تركيا .

إذا كنت مهتم أو ترغب في تطوير مهاراتك بكتابة القصص والروايات .

يمكنك التقديم على  التدريب حتى يوم السبت 8 آيار الساعة 23:59 عن طريق ملء النموذج الموجود على الرابط للاستفسار وطرح الأسئلة يمكنكم الكتابة إلى  :

[email protected]