Dünya Mülteciler GünüDuyurularGenç Mültecileri Destekleme ProgramıHaberler

Dünya Mülteciler Günü’ne Doğru: Mülteciler, Gençler ve İhtiyaçları

By 15 Haziran 2020Mart 21st, 2022No Comments
Dünya Mülteciler Günü'ne Doğru: Mülteciler, Gençler ve İhtiyaçları

Genç Mültecileri Destekleme Programı “Dünya Mülteciler Günü’ne Doğru: Mülteciler, Gençler ve İhtiyaçları” temalı bir webinar düzenliyor. Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi desteğiyle yapılan ve farklı yürütücülerle yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi olan Genç Mültecileri Destekleme Programı; 15-30 yaş arası mülteci gençlerle Türkiyeli gençlerin bağının güçlendirilmesini, gençlerin sağlık hizmetlerine erişebilmesini ve başta sağlık bilgisi, psiko – sosyal destek ve sosyal uyum etkinlikleri olmak üzere çeşitli alanlarda kaliteli hizmete ulaşmasını hedeflemektedir.

Mültecilik deneyiminde gençler dezavantajlı sosyal gruplardan biri olarak ele alınmaktadır.  Öyle ki genç mülteciler hem göç yollarında hem de sonrasında beden ve ruh sağlığından sosyal hayatlarına kadar birçok farklı boyutta güçlükle karşılaştıkları görülmektedir. Program kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’deki Genç Mülteciler Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi için Durum ve İhtiyaç Analizi Raporu” sonuçlarından da görüldüğü gibi Gençlerin, ekonomik hayata katılımı, eğitime erişimi, sosyal haklardan faydalanmaları, güvenlik, barınma ve sağlık konularında hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması, desteklenmesi ve sürdürülebilir politikalarla genç mültecilerin güçlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Genç Mültecileri Destekleme Programının bu tespitten yola çıkarak düzenlediği Türkiye’de ve Dünya’da Mültecilik ve Genç Mülteciler konularının Suriye Krizi odağında tartışılacağı oturum, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programından Verda Yüceer’in moderatörlüğünde yürütülecek. Doç. Dr Gökay Özerim (Yaşar Üniversitesi), Doç. Dr Erhan Keleşoğlu (Göçmen Dayanışma Derneği) ve  Miray Müge Yücel (Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı)’in konuşmacı olarak dahil olacaktır.

18 Haziran Perşembe günü, saat 19.00’da Genç Mültecileri Destekleme Programının , Facebook ve Twitter  hesaplarından canlı yayınlanacaktır.