BlogGenç Mültecileri Destekleme ProgramıHaberler

Dünya Ruh Sağlığı Günü

By 9 Ekim 2020Mart 21st, 2022No Comments

Her yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır. 2020 senesi Covid-19 mücadelesinde bizlere bir kez daha ruh sağlığı alanında yapılan çalışmaların önemini ve gerekliliğini göstermiştir. Bu dönemde alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasakları, okulların uzaktan eğitime geçiş yapması, kapanan işyerleri ve ekonomik sorunlar nedeni ile artan işsizlik, ulaşım kısıtlamaları gibi birçok uygulama kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilemiş; Covid19’un getirmiş olduğu stres ve kaygıya ek olarak önlemlere de uyum sağlama ve baş etme açısından kişileri zorlamıştır.

Psikologlarımız program kapsamında öncelikle çalışanların bu sürece uyum sağlaması, güçlenmesi ve psikolojik olarak baş edebilmeleri için kurum içi çalışmalarda bulunmuş; sonrasında merkezlerimizde psikososyal desteğe hem uzaktan telefon ve farklı online uygulamalar ile hem de yüz yüze bireysel görüşmelerimiz, farkındalık eğitimlerimiz ve yönlendirmelerimiz ile bu süreçte hizmet vermeye devam etmekteler. Psikolojik olarak hepimizi zorlayan bu süreçte psikologlarımıza özverileri ve çalışmaları için teşekkür ediyor, bir kez daha hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın herkesin kaliteli ve standartlara uygun ruh sağlığı hizmetlerine erişebildiği bir dünya umuduyla Dünya Ruh Sağlığı Gününüzü kutluyoruz.

Covid-19 sürecinde neler yaptık?

  1. Çalışan ruh sağlığı ve güçlenmesi kapsamında ekip içi çalışmalar yürüttük. İhtiyaç tespiti, stres yönetimi, yoga, film ve okuma atölyeleri, özbakım çalışmaları gerçekleştirildi.
  2. Pandemi sürecinde alınacak önlemler, başvurulacak yerler ve gerekli destek mekanizmalarına erişim konusunda bilgilendirme aramaları yapıldı. Yaklaşık 15.000 kişiye bilgilendirme araması gerçekleşti (Mart-Eylül).
  3. Online araçlar ile bireysel psikososyal destek ve danışmanlık hizmetleri sağlandı ve bu alanlarda yaklaşık 870 bireysel danışmanlık hizmeti verildi. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda çok yönlü vaka takibi, ilgili kurum yönlendirmeleri ve güçlendirme çalışmaları yapıldı.
  4. Online araçlar ile Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet, Stres ve baş etme yöntemleri, Covid-19 sürecinde evde zaman geçirme, Covid-19 sürecinde çocuklarla evde zaman geçirme, Çocuk Yaşta Evlilikler başlıkları ile online farkındalık oturumları gerçekleştirildi.