DuyurularGenç Mültecileri Destekleme ProgramıHaberler

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü Kutlu Olsun

By 19 Ağustos 2022No Comments

Kimseyi geride bırakmadan tüm bilgi ve birikimi ile (dayanışma ve yardımlaşma ruhu ile) eşit bir dünya için çabalayan başta ekip arkadaşlarımız olmak üzere, sahada birlikte çalışmalar yürüttüğümüz tüm paydaşlarımızın ve tüm insani yardım çalışanlarının Dünya İnsani Yardım Günü kutlu olsun.

Bu yıl ekip arkadaşlarımıza onları motive eden şeyleri ve insani yardım çalışma alanlarıyla ilgili ihtiyaç duydukları konuları sorduk.

Nadya Kırıkkayış – Sağlık Eğitmeni

Bir insanı yardım çalışanı olarak beni motive eden şey temelde savunduğum eşitlik, hak ve özgürlüklerin her bir birey için erişilebilir olduğu ideal yaşam için hareket ediyor olmak ve bu anlamda bireylere fayda sağladığım bilincidir.

Büşra Canoğlu – Psikolog

Bir insani yardım çalışanı olarak hassas gruplara yönelik psikolojik destek hizmetlerinin yaygınlaşmasına ve özellikle uzun süreli destek ihtiyacı olan bireylerin erişebileceği hizmetlerin artırılmasına ihtiyaç duyuyorum.

Damla İkbal Ceyhan – Program Asistanı

Bir insani yardım çalışanı olarak, gençlerin görünürlüklerini sağlamayı, seslerini duyurabilmeyi, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerini ve haklarına ulaşabilmelerini amaç edinen bir alanda çalışmak beni motive ediyor.

Fatma Taşçı – Merkez Koordinatörü

İnsani yardım alanında çalışmak sosyal adalete, insan onuruna yakışır bir yaşama ve eşit fırsatlara inanmamı sağlıyor. Bu sebeple bu alanda ortaklaşmak ve inandığım değerler için çaba sarf etmek, olması gerekene katkı sağlamak bana iyi hissettiriyor.

Yamen Naasan – Sağlık Aracısı

Yıllardır insani yardım alanında ve sahada aktif çalışmama rağmen hissettiğim duygular hiç körelmedi. Bir danışana destek sağladığımda ve onu kolaylaştırdığımda onun mutlu olduğunu görmek kendimi birinin hayatını olumlu etkilediğimi hissetmemi sağlıyor.

Mühibe Erduran – Sağlık Aracısı

Bir insani yardım çalışanı olarak günün sonunda bağ kurabildiğim, birisi için bir şeyleri kolaylaştırdığımı bildiğim anlarda gurur duyuyorum.

Dünya İnsani Yardım Günü, 19 Ağustos 2003 tarihinde 22 insani yardım personelinin saldırı sonucu hayatını kaybetmesini anma amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından anma günü olarak ilan edildi.  Dünya İnsani Yardım Günü, insani yardım görevlilerine yönelik farkındalık oluşturmayı ve toplumların insani yardım eylemlerini desteklemesi için harekete geçmesini sağlamayı amaçlamaktadır.